Hygge přichází z Dánska jako styl života, při němž si naplno vychutnáváme přítomný okamžik. Je to atmosféra. Je to pocit štěstí, který můžeme zažívat každý den. Jak toho ale docílit? Jak žít tento pojem tady u nás?
Bod č. 1 – spojení s přírodou
Jsme součástí přírody. Být s ní, být v ní, cítit ji a chránit. To je základ.
Udržitelnost a vztah k naší planetě je hygge tématem. Je s tím spojen minimalistický životní styl a důraz na kvalitu. To znamená, že pokud chcete kvalitu prožitku, musíte být v kvalitním prostředí. A pobyt v přírodě je pobyt v kvalitním prostředí.
Choďte každý den ven, pomůže vám to srovnat si ostatní oblasti a budete se cítit prostě dobře. Je to to nejjednodušší, co můžete udělat. Přemluvte se, i když je venku ošklivě. Choďte jen tak, bez mobilu, kochejte se a nechte plynout myšlenky.
V České republice máme úžasnou tradici turismu, jsme národ chatařů a milujeme táboráky. Chodíme, zpíváme… vždyť to celé je dost hyggeligt.
Doporučuji si projít knihu Cabin porn (Klein 2015), která se zabývá chatařskými skvosty.
A co děti a příroda? Nechat je venku jen tak? Starší ročníky neznaly moderní a technologie trávily celé dny venku, svobodně, bez kontroly, na hřištích, u potoka i v lese. Jezdili jsme na letní tábory, kde čas plynul jinak. Bylo by krásné dopřát to i našim dětem. Abyste se toho nemuseli bát, přečtěte si knihu Blbinky a bláto (Weber 2013).
Bod č. 2 – přátelství, dobré vztahy
Spokojenost a blaho se nedá koupit. Ani vás neudělá dlouhodobě šťastnými jakákoliv věc. Moc se mi líbí věta od Jimma Carreyho: „Myslím, že každý by měl být bohatý a slavný a dělat všechno, o čem kdy snil, aby zjistil, že toto není odpověď.“
Jednou z odpovědí jsou dobré vztahy, v rodině, v práci, s přáteli i se sousedy.
Aby bylo možné je naplnit, vyžaduje to značnou energii a někdy i úsilí. O vztahy je nutné pečovat a investovat do nich čas.
Zamyslete se nad tím, jak jste v této oblasti spokojení, a zjistěte, co by se konkrétně dalo zlepšit. Navštěvujete svoji rodinu? Máte čas na přátele? Máte přátele? Znáte svoje sousedy?
Pokud ne, jděte do akce: uspořádejte večeři, pozvěte kamarády na kávu, seznamujte se, začněte mluvit se svými sousedy.
Vyrůstala jsem na vesnici, tak mi přišlo naprosto přirozené znát své okolí, znát paní v obchodě a vědět, čí je která babička. Kvůli střední škole jsem se pak přestěhovala do města, kde jsem ze začátku měla tendenci všem říkat dobrý den, což nikoho to nezajímalo.😁 Tak jsem si na ten anonymní svět zvykla.
Až když jsem se po letech už s dětmi přestěhovala zpátky na vesnici, došlo mi, kolik mi toho vlastně chybělo. A jak se teď cítím v bezpečí, když vím, kdo kolem mě bydlí, co dělá, a jsem ráda za těch pár slov, co můžeme prohodit, a za vzájemnou pomoc, když je potřeba.
Krásné čtení o tématu pospolitosti najdete v knize Lykke (Wiking 2017).
Bod č. 3 – útulný domov
Když už tedy máme srovnaný vztah k přírodě i ke svému blízkému okolí, můžeme se věnovat materiálním věcem. Myslím, že toto by mohlo být v podstatě nejlehčí.
I když zdání může klamat, protože věci, kterými se obklopujeme, na sebe váží emoce.
Tady bych to popsala tak, jak to mám nastaveno v pojmu, kterému říkám vnější krasoprostor. Když vejdu do prostoru, ze kterého chci vytvořit útulný domov, musím se nejprve zabývat věcmi v něm. To znamená, že je musím vytřídit a zjistit, které opravdu chci, mám ráda a používám. K tomuto bodu můžete využít Třídící výzvu.
Tomu, co mi po třídění zbylo, vyhradím jediné a vhodné místo. Po této etapě se zaměřím na funkčnost uspořádání jednotlivých místností a nábytku. Zvážím, zda je všechno vyhovující a praktické. Případně to změním, vylepším, přesunu, odstraním.
Poslední, a neméně důležitou fází je estetická a kvalitativní hodnota. Sice útulno určitě vznikne vytříděním a uspořádáním věcí. Ale aby mělo tu správnou atmosféru, které chcete dosáhnout, potřebujete tam dostat ještě další hodnotu.
Tou je estetika, kvalita a celkový design. Projděte se domem a zaměřte se na všechny možné detaily. Sepište si, co se vám líbí. Jak by mělo vypadat vaše ideální prostředí, co v něm chcete dělat a jak se v něm chcete cítit. Máte pro to vhodné podmínky? Je to krásné?
V Dánsku je málo slunečních a příznivých dní, i proto se v těchto zemích klade důraz na kvalitu bydlení. A i proto Dánové vedou světové žebříčky spotřeby svíček na světě, protože svíčky jsou hygge v při každé příležitosti.
Výzkumy tvrdí, že průměrný Dán doma vlastní aspoň jeden kus nábytku, u kterého zná jméno autora, designéra. Stojí jim za to si na něj našetřit, protože pochopili hodnotu koupeného kusu.
Takový kousek se pyšní kvalitním zpracováním, zanechává nízkou ekologickou stopu, protože vznikl v dané zemi, a s velkou pravděpodobností vyniká nestárnoucím designem. Navíc má neviditelnou přidanou hodnotu ve formě energie, způsobu myšlení a času autora.
Takový kus pak vždy bude působit jinak než kopie, která sice vypadá podobně, ale kvalitativně je na první pohled nesrovnatelná. Nemusíte však jít rovnou nakupovat na Design week. Ke kvalitním kouskům můžete začít přičichávat v bazarech.
Dnes rehabilitovaný český designérský klenot – bruselský styl – najdete téměř všude. Proč si tedy kupovat špatnou kopii z dřevotřísky, na které je nalepený vzor dřeva, když můžete mít originál se jménem, a navíc ještě levněji.
Existuje pár designérských skupin, které vracejí těmto kouskům nový život. Můžete například kouknout na nanovo.cz nebo vestibulinterier.cz.
Jaké je vaše hygge?
Vzpomeňte si na dětství.
Je to vůně čaje a štrůdlu, když se vrátíte z odpolední sáňkovačky a nohy máte totálně promočené. Maminka vás zabalí do deky a vy cítíte blaho.
Jsou to písničky u táboráku, špekáček na chlebu namočený do polotučné hořčice, kouř štípající do očí, na který navazuje hádka o místo bez kouře, takže všichni sedí namačkaní na malém pařezu a hihňají se.
Je to unavené tělo, které celý den řádilo ve vodě s kamarády, dalo si langoš a konečně v podvečerním slunci uschlo.
Je to pozorování hvězd s tatínkem, který vám vypráví o světě a vesmíru… nebo počítání vzdálenosti hromu a blesku při letní bouřce.
Jeden z nejvíc hyggeligt momentů, na který vzpomínám, byl pro mě čas, kdy jsme si po celodenním lyžování sedli do auta, maminka nám podala termosku s čajem a lepeňáky (chleba, máslo, sýr, možná ještě něco, druhý chleba) a nám v tichosti pomaloučku rozmrzávaly prsty u nohou. Po cestě domů jsme většinou zpívali nebo poslouchali nějakou hudbu, nikdo moc nemluvil. Bylo nám dobře. Byli jsme jen tak spolu.
Ono totiž to, co teď vidíme na instagramu jako hygge, je jen půlka.
Hygge je mnohem víc. Nemyslím si, že pokud budete sedět celý den doma a dekorovat svůj obývací pokoj, zažijete totální hygge. Musíte jít ven, musíte cítit přírodu, ať už je v jakémkoliv ročním období. Teprve pak, až se vrátíte do svého útulného teplého domova, ho pořádně ucítíte.
A když toto všechno propojíte, tak vám zaručuji ten pravý hyggeligt moment.
Jaké jaké vaše hygge? Budu ráda, když se podělíte do komentáře!
Jana
↠ Objev krasopoklady ~ online kurzy a produkty za zlomek ceny najdeš tady.