Hromnice ~ čas pro vaši novou záři

Když jsem objevila kolo roku a s ním spojené svátky, byla jsem nadšená. Dávají mi velký smysl a logiku, také jsou skvělým impulsem k zastavení a uvědomění si rytmu života a přírody. 

Hromnice neboli Imbolc jsou prvním svátkem. Symbolizují naději, nový začátek a světlo. Určitě znáte pořekadlo “Na Hromnice o hodinu více.” Možná sami cítíte, jak ustává nutkání nořit se ve svém nitru, bilancování a také tma, která se doslova táhne už od října. V těchto dnech přichází otevření, více světla, rýsují se nové plány a ve vzduchu je nová energie. Zima začíná slábnout a semínka se v zemi chystají k růstu.

Zima představuje moudrou klidnou stařenu, ta tímto svátkem odchází a předává vládu mladé dívce. Dívka přichází jako nevěsta v bílé barvě, která symbolizuje čistotu, nevinnost a hlavně naději na lepší zítřky. Symbolem jsou také jehňátka, která dříve lidem právě tento příslib naděje ukazovala.

Archtetyp zářící a radostné dívky zobrazuje slovanská bohyně Zora (Jitřenka = první vycházející hvězda)  nebo také irská Brigid (z angličtiny bride = nevěsta). Tyto archetypy vám pomohou se sebevědomým rozhodnutí i skokem do neznáma s naprostou důvěrou, že všechno dopadne dobře. Pomohou vám se nebrat tak vážně, protože teď je třeba si více hrát. Probudí vás ze zimního spánku, rozzáří vaši jiskru v oku, abyste si vzpomněly, jak znovu bezstarostně tančit a nebát se svých rozhodnutí a přání.

Jak nám tento svátek může pomoc v našich krasoprostorech?

Rituály tohoto svátku jsou spojovány s očistou. Čistí se dům, vyhazuje se staré a nepotřebné, větrá se, aby dům nasál novou energii. Jakmile prostor vyčistíte, uděláte v něm místo pro nové, pro plodnost, ať už v projektech, příležitostech nebo osobním životě, kterou přináší energie jara.

Pokud chcete podpořit ve vyhazování starého a nepotřebného, už tento pátek začíná třídící workshop.

Po úklidu a očistě zkuste takzvané vnášení světla. Projděte se se svíčkou po celém domě a pomyslně vneste do všech jeho koutů světlo. Je to malý rituál, kdy můžete myslet na to, do jaké oblasti i komu vnášíte světlo do života.

Na závěr očistěte i své tělo. Pokud máte odvahu, ledová koupel je nejlepší, ale pokud to není nic pro vás, dopřejte si teplou koupel (například s epsomskou solí) a myslete na to, co všechno si přejete letos vytvořit. A pak už zbývá jen tančit a s radostí si tvořit své sny.

Dává vám tento svátek smysl? Napište mi.

Mnoho lehkosti při slavení tohoto svátku.

Jana